O sukcesach, inspiracji i o tym, co w życiu ważne rozmawiamy z Frizem, ambasadorem programu POWER dla młodych w Małopolsce

08.11.2021
Friz, czyli Karol Wiśniewski i jego Ekipa byli ambasadorami kampanii społecznej w 2018 r. dotyczącej programu unijnego POWER, wspierającego młode osoby w Małopolsce w szukaniu pracy. To były początki jego działalności na YouTube, dziś tego młodego twórcę internetowego nikomu nie trzeba przedstawiać. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce to dobry czas na przypomnienie tej współpracy. Zwróciliśmy się do Karola z prośba o wywiad. Chcieliśmy się dowiedzieć, jak wspomina naszą współpracę przy kampanii do programu POWER i co aktualnie chciałby powiedzieć młodym osobom na początku swojej drogi zawodowej. Zapraszamy do poczytania.

kadr z filmu dla programu POWER, przedstawia młodego chłopaka youtubera siedzącego na fotelu gejmerskim i nagrywającego do kamery, chłopak ubrany jest w tiszert, w tle jest biurko z komputerem.

Karol Twoją ciężką pracę przekułeś w ogromny sukces. W tym momencie jesteś nr 1 polskiego Internetu. Codziennie oglądają Ciebie miliony młodych ludzi. Jak dziś widzisz nastawienie młodych do aktywności zawodowej? Czym według Ciebie młodzi powinni się kierować, aby zwiększyć swoje szanse na satysfakcjonują pracę?

Może to banalne co powiem, ale przede wszystkim trzeba robić to, co się lubi. Nie zawsze wiemy od razu, dlatego trzeba próbować, szukać. Kiedy już znajdziemy coś, co sprawia nam przyjemność i jednocześnie daje pieniądze, to nie będziemy tego traktować jak pracę, a jak spędzanie czasu. 

Friz, w 2018 roku współpracowałeś z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie przy kampanii społecznej pomagającej młodym z Małopolski znaleźć pracę dzięki udziałowi w unijnych projektach z programu POWER. Jak wspominasz tę współpracę?

To moje początki w mainstreamie, początki Ekipy. Mini Majk, Tromba, Wujas i ja. Zawsze ten moment będzie dla mnie ważny. Pierwsze plany filmowe i scenariusze na odcinki, czego nigdy wcześniej nie robiłem. Akceptacje materiałów mieliśmy praktycznie od razu. Pracownicy WUP czuli, że muszą mi zaufać. W takich warunkach bardzo dobrze się pracuje. Baliśmy się wtedy, że cały projekt to będzie jeden wielki cringe, ale udało się, bo nasi widzowie bardzo dobrze przyjęli te filmy. Dostawaliśmy później wiele wiadomości, że widzowie skorzystali z programu.

Obecnie program POWER pomaga zarówno młodym bez pracy, jak i pracującym, którzy mają szanse na doskonalenie swoich umiejętności z pomocą środków z Unii Europejskiej. Czy szukanie i korzystanie ze wsparcia przez młodych może być jedną z dróg do sukcesu?

To podstawa ponieważ skraca czas, a ten akurat w życiu mamy ograniczony.   

W kampanii POWER przeprowadziłeś rozmowę z Rafałem Miszkielem, która jest opowieścią o samorealizacji i radości w życiu, mimo niepełnosprawności. Podczas wywiadu rozmawiasz z Rafałem bardzo swobodnie, nie widać żadnego zdenerwowania lub barier, które czasami mogą pojawiać się podczas tego typu dialogów i poruszania tematów trudnych. Czy ta rozmowa była trudna?

Zupełnie nie. Rafał to fajny gość, który zaakceptował stan w jakim się znajduje i stara się to wykorzystać na swoją korzyść. To wzorowa postawa. Każdy z nas myśli sobie czasem, że chciałby być mądrzejszy, bogatszy, piękniejszy, wyższy, czy milion innych kompleksów. Spotkanie osoby, która nie ma wyboru i mimo to się nie poddaje jest bardzo inspirujące. Dobrze jest motywować się poprzez świadomość, jak dobre życie się posiada.

Sam stworzyłeś swój autorski kurs „Jak zostać nr 1 na YouTube”. Jak Ty podchodzisz do idei uczenia się przez całe życie? Z jakich form korzystasz by podnosić swoje umiejętności. Czy warto inwestować w swój rozwój?

Ja jestem samoukiem. Wszystkiego nauczyłem się z YouTube. To od zawsze moja pasja. Inwestycja w siebie to zawsze najlepsza z możliwych opcji.

Karol, dziękujemy za wywiad. Podpisujemy się pod Twoimi słowami dwoma rękami. Inwestycja w siebie to zawsze najlepsza z możliwych opcji!

Dlatego zachęcamy do zainwestowania w siebie już teraz.

Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce i nie tylko – nasze Centra Planowania Kariery w Krakowie, Nowym Sączku i Tarnowie cały czas organizują dla Was liczne warsztaty, gry symulacyjne, wykłady, konsultacje indywidualne i spotkania – zarówno online, jak i stacjonarnie. Nasi doradcy zawodowi i konsultanci w projektach czekają na Was.

Bądźcie na bieżąco z naszą ofertą w social mediach:

Instagram/jestespowerful

Facebook/pociagdokariery

YouTube/wupkrakow

Twitter/wupwkrakowie

Zapraszamy także do oglądnięcia filmów z Frizem w roli głównej na naszym kanale na YouTube .