Poddziałanie nr 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego
ZMIANA TERMINU: POWR.01.02.01-IP.15-12-014/20
Zakończony
26.05.2020ZMIANA TERMINU: 28 lutego 2020 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie ogłosił nabór projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej I Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działania 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy, Poddziałania 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
INFORMACJA O NABORZE WNIOSKÓW: Informujemy, że w dniu 28 kwietnia 2020 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zatwierdził aneks do Regulaminu konkursu nr POWR.01.02.01-IP.15-12-014/20. W przygotowanym aneksie termin naboru wniosków o dofinansowanie został wydłużony do 25 maja 2020 r.
Wyniki naboru
- Informacje o naborze
- Na co i kto może składać wnioski?
- Finanse
- Niezbędne dokumenty
- Inne ważne informacje
Informacje o naborze
Komunikat dot. ustawy z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. w zakresie etapu naboru i oceny projektów
Informujemy, że w Dzienniku Ustaw z 17 kwietnia 2020 r., poz. 694 opublikowana została ustawa z dnia 3 kwietnia 2020 r.o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
Najważniejsze zmiany i wyjątki dotyczą m.in. obowiązujących terminów w zakresie naboru projektów i procedury odwoławczej, składania wniosków o płatność, kontroli, postępowania administracyjnego prowadzonego w związku z odzyskiwaniem środków. Więcej informacji - Kliknij tutaj
Uwaga! W przypadku gdy w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 w 2020 r. Wnioskodawca skorzysta z instrumentów wsparcia w ramach pakietu ustaw składających się na tzw. Tarczę antykryzysową, w zakresie zwolnienia czy przesunięcia terminów uiszczania danin publicznych, np.:
- zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące;
- odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności ZUS;
- umorzenie całości lub części zaległości podatkowej;
- odroczenie terminu zapłaty zaliczek na podatek od wypłacanych
wynagrodzeń,
złożenie do właściwego organu wniosku o ulgę jest uznawane jako spełnienie wymogu niezalegania z uiszczaniem należności, o których mowa w oświadczeniu Wnioskodawcy w brzmieniu: „Oświadczam, że instytucja, którą reprezentuję nie zalega z uiszczaniem podatków, jak również z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub innych należności wymaganych odrębnymi przepisami”.
Uwaga! Zmiany w konkursie!
Zmiany merytoryczne w Regulaminie konkursu oraz załącznikach nr 2, nr 4, nr 6, nr 8 i nr 12 związane są z otrzymaniem z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zaktualizowanej Metodyki wyliczenia stawki jednostkowej aktywizacji zawodowej osób młodych niepracujących oraz stawki jednostkowej wsparcia osób młodych pracujących w ramach PO WER i załączników do regulaminu naboru w Poddziałaniu 1.2.1.
Ze względu na sytuację związaną ze stanem zagrożenia epidemicznego oraz konieczność zapoznania się Wnioskodawców ze zmianami wprowadzonymi przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, termin naboru wniosków w konkursie nr POWR.01.02.01-IP.15-12-014/20, pierwotnie planowany do 20 kwietnia 2020 r., zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej wydłużony do 11 maja 2020 r., ostatecznie został wydłużony do 25 maja 2020 r.
Pobierz informację o zmianach w Regulaminie konkursu
Zaktualizowane załączniki znajdują się w sekcji "Niezbędne dokumenty".
Uwaga!
Poniżej do pobrania znajduje się prezentacja z ważnymi informacjami dla wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie w ramach konkursu. Bardzo prosimy o zapoznanie się z treścią prezentacji.
Prezentacja dla wnioskodawców - Kliknij tutaj
Uwaga - spotkanie informacyjne
16 marca 2020 r. odbędzie się spotkanie informacyjne dla potencjalnych beneficjentów. Szczegóły znajdują się w zakładce Weź udział w szkoleniach i konferencjach - Kliknij tutaj.
Termin rozstrzygnięcia konkursu
III kwartał 2020 r.
Z uwagi, iż w ramach ogłoszonego konkursu projekty będą konkurowały o dofinansowanie w ramach właściwego subregionu przygotowane przez KOP listy będą tworzone oddzielnie dla każdego z subregionów.
Miejsce i sposób składania wniosków
Wnioski w ramach niniejszego konkursu należy składać w terminie od 31 marca 2020 r. (dzień otwarcia naboru) do 25 maja 2020 r. do godziny 14.00 (dzień i godzina zamknięcia naboru).
Wniosek o dofinansowanie projektu należy składać wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem systemu obsługi wniosków aplikacyjnych SOWA www.sowa.efs.gov.pl
Oznacza to, że wraz z przesłaniem wniosku w systemie nie jest wymagane jego uprzednie podpisanie kwalifikowanym certyfikatem lub profilem zaufanym. Nie jest również wymagane przesyłanie do WUP w Krakowie podpisanej wersji papierowej wniosku. Do IOK należy wyłącznie przesłać wniosek wypełniony w systemie.
Na co i kto może składać wnioski?
- wsparcia w postaci subsydiowania zatrudnienia (w tym m.in. prac interwencyjnych, bonów zatrudnieniowych) oraz
-
wsparcia w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej poprzez udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji)
na utworzenie przedsiębiorstwa oraz doradztwa i szkolenia umożliwiającego uzyskanie
wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej,
a także wsparcia pomostowego.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie projektu
W ramach Poddziałania 1.2.1 PO WER w Typie projektu 1 o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się:
1. organizacje pozarządowe,
2. agencje zatrudnienia.We wniosku o dofinansowanie należy zawrzeć informację jakiego rodzaju instytucją jest wnioskodawca.
- O dofinansowanie nie mogą ubiegać się:
a) podmioty, które podlegają wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie na podstawie art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;
b) podmioty, z którymi rozwiązano w trybie natychmiastowym umowy o dofinansowanie projektu realizowanego ze środków PO WER z przyczyn leżących po ich stronie. Projekt niespełniający tego warunku zostanie odrzucony na etapie oceny merytorycznej z uwagi na niespełnienie kryterium merytorycznego ocenianego 0-1
Projekty składane w ramach konkursu muszą być zgodne z zapisami SzOOP POWER oraz Rocznym Planem Działania PO WER na rok 2020.
W ramach realizowanych projektów, mogą Państwo zaoferować uczestnikom/uczestniczkom projektu szeroki katalog form pomocy (w zależności od potrzeb konkretnej osoby) w zakresie wsparcia indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych (Zgodnie z zapisami PO WER, aby zagwarantować kompleksowe wsparcie w powrocie na rynek pracy, możliwe jest dodatkowe zastosowanie instrumentów aktywnej integracji o charakterze społecznym) poprzez:
1) Instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej:
a) identyfikacja potrzeb osób młodych oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy osób młodych (obligatoryjne);
b) kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie uzyskania odpowiedniego zatrudnienia zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby lub poradnictwo zawodowe w zakresie wyboru odpowiedniego zawodu oraz pomoc w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych;
2) Instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób, które przedwcześnie opuszczają system edukacji lub osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji:
a) kontynuacja nauki dla osób młodych, u których zdiagnozowano potrzebę uzupełnienia edukacji formalnej lub potrzebę potwierdzenia kwalifikacji m.in. poprzez odpowiednie egzaminy;
b) nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia;
Szkolenia przewidziane w projekcie muszą być zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem uczestników/uczestniczek projektu oraz ze zdiagnozowanymi potrzebami właściwego lokalnego lub regionalnego rynku pracy[1] (kryterium dostępu nr 8[2]).
Zaleca się aby we wniosku zawarty został zapis, że „Szkolenia realizowane w ramach projektu będą odpowiadać bieżącym potrzebom rynku pracy zgodnie z kryterium dostępu nr 8.”
[1] Wymóg zgodności z właściwymi potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy nie dotyczy szkoleń w zakresie kompetencji społecznych, językowych, dotyczących technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).
[2] Kryterium nr 8 nie dotyczy bonów szkoleniowych.
3) Instrumenty i usługi rynku pracy służące zdobyciu doświadczenia
zawodowego wymaganego przez pracodawców:
a) nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, m.in. poprzez staże i praktyki, spełniające standardy wskazane w Europejskiej Ramie Jakości Praktyk i Staży;
Stypendium stażowe musi być wypłacane w wysokości wynikającej z Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 – wersja obowiązująca na dzień udzielania wsparcia. Zgodnie konsultowanym projektem Wytycznych w okresie odbywania stażu stażyście przysługiwać będzie stypendium, które miesięcznie będzie wynosiło 80% wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę o którym mowa w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w roku złożenia przez beneficjenta wniosku o dofinansowanie.
b) wsparcie zatrudnienia osoby młodej u przedsiębiorcy lub innego
pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez refundację
wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy;
4) Instrumenty i usługi rynku pracy służące wsparciu mobilności międzysektorowej i geograficznej (uwzględniając mobilność zawodową na europejskim rynku pracy za pośrednictwem sieci EURES):
a) wsparcie mobilności międzysektorowej dla osób, które mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia w sektorze lub branży, m.in. poprzez zmianę lub uzupełnienie kompetencji lub kwalifikacji pozwalających na podjęcie zatrudnienia w innym sektorze, m.in. poprzez praktyki, staże i szkolenia, spełniające standardy wyznaczone dla tych usług (np. Europejska i Polska Rama Jakości Praktyk i Staży);
b) wsparcie mobilności geograficznej dla osób młodych, u których zidentyfikowano problem z zatrudnieniem w miejscu zamieszkania, m.in. poprzez pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania, m.in. poprzez finansowanie kosztów dojazdu, zapewnienie środków na zasiedlenie;
5) Instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób z niepełnosprawnościami:
a) niwelowanie barier jakie napotykają osoby młode z niepełnosprawnościami w zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia, m.in. poprzez finansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej, którego praca spełnia standardy wyznaczone dla takiej usługi i doposażenie stanowiska pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wsparcie zakładane w projekcie ma mieć charakter indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej. Musi być
realizowane zgodnie z wymogami określonymi w Wytycznymi w zakresie
realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy na
lata 2014-2020 i standardami określonymi w Załączniku nr 2 do Regulaminie
naboru. Beneficjent jest zobowiązany do zrealizowania pełnego zakresu wsparcia
wynikającego z IPD opracowanego dla danego uczestnika.
W ramach ogłoszonego konkursu nie mogą Państwo realizować:
Uwaga!
Informujemy, że zgodnie kryterium dostępu nr 11 Wnioskodawca musi posiadać siedzibę na terenie województwa, w którym będzie realizowany projekt tj. województwa małopolskiego.
Zgodnie z interpretacją IZ
siedzibę należy rozumieć wprost. Nie może być to np. oddział lub delegatura.
Finanse
Kwota przeznaczona na niniejszy konkurs wynosi 40 000 000,00 PLN, w tym na subregion:
1) Miasto Kraków - 7 200 000,00 PLN
2) Krakowski Obszar Metropolitalny - bez miasta Kraków, obejmujący powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki – 7 400 000,00 PLN
3) Tarnowski obejmujący powiaty: brzeski, dąbrowski, m. Tarnów, tarnowski – 6 800 000,00 PLN;
4) Sądecki obejmujący powiaty: gorlicki, limanowski, m. Nowy Sącz, nowosądecki – 7 600 000,00 PLN;
5) Podhalański obejmujący powiaty: nowotarski, suski, tatrzański – 5 200 000,00 PLN;
6) Małopolska Zachodnia - obejmujący powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki – 5 800 000,00 PLN.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu ze środków UE wynosi 84,28 %.
Maksymalny poziom całkowitego dofinansowania projektu (ze środków UE + współfinansowanie z budżetu państwa) wynosi 95 % tj. 38 000 000,00 PLN.
Wnioskodawca jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego w wysokości minimum 5,00% wartości projektu. Wkład własny wnoszony przez podmioty niepubliczne jest wkładem prywatnym.
Maksymalne i minimalne wartości projektu w danym subregionie wynoszą:
1) Miasto Kraków – minimalna wartość: 3 240 000 PLN, maksymalna wartość: 3 600 000 PLN;
2) Krakowski Obszar Metropolitalny – minimalna wartość: 3 330 000 PLN, maksymalna wartość: 3 700 000 PLN;
3) Tarnowski – minimalna wartość: 3 060 000 PLN, maksymalna wartość: 3 400 000 PLN;
4) Sądecki – minimalna wartość: 3 420 000 PLN, maksymalna wartość: 3 800 000 PLN;
5) Podhalański – minimalna wartość: 2 340 000 PLN; maksymalna wartość: 2 600 000 PLN;
6) Małopolska Zachodnia – minimalna wartość: 2 610 000 PLN, maksymalna wartość: 2 900 000 PLN.
Do dofinansowania zostanie wybranych 12 projektów, po 2 w każdym subregionie. W ramach każdego subregionu będą tworzone oddzielne listy projektów wybranych do dofinansowania.
Wnioski złożone na wyższą (niż maksymalna w danym subregionie) lub niższą (niż minimalna w danym subregionie) wartość zostaną odrzucone z powodu niespełnienia kryterium dostępu.
Niezbędne dokumenty
Regulamin konkursu - tekst ujednolicony uwzględniający zmiany wprowadzone w dniu 28 kwietnia 2020 r.
Aneks Regulaminu konkursu w trybie śledzenia zmian
Aneks załącznika nr 2 - Standardu usług w trybie śledzenia zmian
Załącznik nr 2 - Standard Usług
Załącznik nr 3 - Wzór wniosku o dofinansowanie projektu
Załącznik nr 4 - Lista sprawdzająca do wniosku o dofinansowanie PO WER
Załącznik nr 5 - Regulamin pracy Komisji Oceny Projektów w ramach Konkursu
Aneks załącznika nr 5.1 - Wzoru karty oceny merytorycznej w trybie śledzenia zmian
Załącznik nr 5.1 - Wzór karty oceny merytorycznej
Załącznik nr 5.2a - Wzór deklaracji poufności dla członka KOP
Załącznik nr 5 2b - Wzór deklaracji poufności dla obserwatora
Załącznik nr 5 3a - Wzór oświadczenia pracownika IOK o bezstronności
Załącznik nr 5 3b - Wzór oświadczenia eksperta o bezstronności
Załącznik nr 5.4 - Wzór Karty weryfikacji kryterium kończącego negocjacje
Aneks załącznika nr 6 - Wzoru umowy o dofinansowanie projektu w trybie śledzenia zmian
Załącznik nr 6 - Wzór umowy o dofinansowanie projektu
Załącznik nr 6.4 - Harmonogram płatności
Załącznik nr 7 - Definicje wskaźników
Aneks załącznika nr 8 - Instrukcji wypełniania wniosku w trybie śledzenia zmian
Załącznik nr 8 - Instrukcja wypełniania wniosku
Załącznik nr 9 - Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk
Załącznik nr 10 - Materiał o kwalifikacjach
Załącznik nr 11 - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacji Kształcenia (ISCED)
Aneks załącznika nr 12 - Wyciągu z Metodyki w trybie śledzenia zmian
Załącznik nr 12 - Wyciąg z Metodyki
Załącznik nr 13 - Wykorzystanie niestandardowych metod
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
Środki odwoławcze zostały określone w Regulaminie konkursu
Pytania i odpowiedzi:
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (337 KB) - aktualizacja w dniu 8 kwietnia 2020 r.
Pytania w sprawie konkursu prosimy kierować:
- na adres: efs@wup-krakow.pl;
- telefonicznie pod numer: 12 42 87 805.