Zasady promocji i oznakowania projektów - umowy podpisane od 1 stycznia 2018 r.
Jeżeli korzystasz z unijnego wsparcia masz nie tylko prawo, ale i obowiązek, aby o tym informować. Skąd taki obowiązek? Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo wiedzieć jak wydawane są pieniądze publiczne. Dlatego UE wymaga informowania opinii publicznej, uczestników i odbiorców projektów, o tym, że dane przedsięwzięcie było możliwe między innymi dzięki unijnej pomocy finansowej. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące zasad oznaczania projektów obowiązujące dla umów podpisanych od 1 stycznia 2018 r.
Ogólne zasady
Informacje o dofinansowaniu powinieneś podawać w trakcie realizacji projektu, przy okazji wszystkich działań informacyjnych i promocyjnych. Nie istnieje jeden obowiązkowy, z góry określony zestaw działań informacyjno-promocyjnych, które musisz zrealizować. Trzeba natomiast wybrać takie działania, które będą zgodne z celem Twojego projektu oraz jego charakterem i skalą.
Powinieneś też odpowiednio oznaczać dokumenty dotyczące projektu, które będziesz publikować np.: dokumentację przetargową, ogłoszenia, raporty, publikacje, materiały dla prasy etc. Ta sama zasada obowiązuje Cię w przypadku wszelkich dokumentów i materiałów przeznaczonych dla uczestników projektów np. zaświadczeń, certyfikatów, materiałów informacyjnych, programów szkoleń i warsztatów, list obecności.
Nie zapomnij o odpowiednim oznaczeniu miejsca projektu. Jeśli dofinansowanie dla Twojego projektu nie przekracza 500 tys. euro – umieść plakat informacyjny. Jeśli natomiast dofinansowanie projektu dotyczy infrastruktury, prac budowlanych lub zakupu środków trwałych i przekracza tę kwotę – umieść tablice informacyjne i/lub tablice pamiątkowe.
Kiedy to zrobić? Plakaty i tablice informacyjne umieszcza się w trakcie trwania projektu, a tablice pamiątkowe po jego zakończeniu.
Masz stronę internetową? Jeśli tak, także na niej umieść krótki opis projektu i wstaw znaki Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich oraz barwy Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne jest, aby flaga UE i napis Unia Europejska były widoczne od razu w momencie wejścia na stronę www.
Nie zapomnij udokumentować swoich działań informacyjnych i promocyjnych. Instytucje kontrolujące mogą sprawdzić spełnienie obowiązków informacyjnych. Pamiętaj, że jako beneficjent masz możliwość skorzystania z różnych form promocji projektu we współpracy z instytucjami, które zajmują się Funduszami Europejskimi.
Obowiązki informacyjne i możliwości promocji Twojego projektu znajdziesz w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności.
Jak oznakować projekt?
Każde oznaczenie w wersji pełnokolorowej musi zawierać następujące znaki:
- znak Funduszy Europejskich (właściwy dla danego programu),
- barwy Rzeczypospolitej Polskiej,
- znak Unii Europejskiej (właściwy dla danego funduszu).
Znak Funduszy Europejskich
Znak Funduszy Europejskich złożony jest z symbolu graficznego, nazwy Fundusze Europejskie oraz nazwy programu, z którego korzystasz.
Logotypy do pobrania:
- Znak Funduszy Europejskich Program Wiedza Edukacja Rozwój - poziom - wersja polska (.zip, 2,9 MB)
- Znak Funduszy Europejskich Program Wiedza Edukacja Rozwój - poziom - wersja angielska (.zip, 2,9 MB)
- Znak Funduszy Europejskich Program Wiedza Edukacja Rozwój - pion - wersja polska (.zip, 3,1 MB)
- Znak Funduszy Europejskich Program Wiedza Edukacja Rozwój pion - wersja angielska (.zip, 3,7 MB)
Barwy Rzeczypospolitej Polskiej
Znak barw Rzeczypospolitej Polskiej składa się z symbolu graficznego oraz nazwy Rzeczpospolita Polska.
Pamiętaj, że barwy RP występują tylko i wyłącznie w wersji pełnokolorowej. Nie możesz stosować barw RP w wersji achromatycznej i monochromatycznej. Dlatego są przypadki, kiedy nie będziesz umieszczał barw RP. Szczegółowe zasady znajdziesz w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności.
Logotypy do pobrania:
- barwy Rzeczypospolitej Polskiej - mobilne - wersja polska i wersja angielska (.zip, 2,1 MB)
- barwy Rzeczypospolitej Polskiej - poziom - wersja polska i wersja angielska (.zip, 6,1 MB)
- barwy Rzeczypospolitej Polskiej - pion - wersja polska i wersja angielska (.zip, 6,1 MB)
Znak Unii Europejskiej
Znak Unii Europejskiej składa się z flagi UE, napisu Unia Europejska i nazwy funduszu, który współfinansuje Twój projekt.
Logotypy do pobrania:
- Znak Unia Europejska z Europejskim Funduszem Społecznym - poziom - wersja polska (.zip, 4,1 MB)
- Znak Unia Europejska z Europejskim Funduszem Społecznym - poziom - wersja angielska (.zip, 3,9 MB)
- Znak Unia Europejska z Europejskim Funduszem Społecznym - pion - wersja polska (.zip, 2,1 MB)
- Znak Unia Europejska z Europejskim Funduszem Społecznym - pion - wersja angielska (.zip, 2 MB)
Zestawienie znaków
Zestawienie znaków składa się ze znaku Funduszy Europejskich, barw Rzeczypospolitej Polskiej i znaku Unii Europejskiej.
Logotypy do pobrania:
- Fundusze Europejskie Program Wiedza Edukacja Rozwój - poziom i pion - wersja polska i wersja angielska (.zip, 15,1 MB)
Tablice informacyjne
W Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności oraz w załączniku Karta wizualizacyjna dla Programu Wiedza Edukacja Rozwój określony został zakres i wygląd tablic. Tam również znajduje się opis Twoich obowiązków w zakresie informacji i promocji, szczegółowe informacje dotyczące stosowania i budowy znaków znajdziesz w Księdze identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata 2014-2020.